Pacjencie, jeżeli po 6 września 2023 roku podczas pobytu w publicznym szpitalu uległeś zakażeniu szpitalnemu, doznałeś uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, a którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby lekarze udzielili ci świadczenia zdrowotnego zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo zastosowali wobec ciebie inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą, to możesz złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o przyznanie tzw. świadczenia kompensacyjnego. W przypadku śmierci pacjenta, o takie świadczenie może ubiegać się najbliższa rodzina zmarłego pacjenta.
Ważne! Leczenie podczas którego doznałeś uszkodzenia ciała, czy rozstroju zdrowia musi być refundowane przez NFZ. Jeżeli zdecydowałeś się na leczenie w prywatnym szpitalu za które zapłaciłeś z własnych pieniędzy, a podczas którego doznałeś uszkodzenia ciała/rozstroju zdrowia, to w takim przypadku nie będziesz mógł złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta wniosku o wypłatę świadczenia kompensacyjnego.
Ile wynosi świadczenie kompensacyjne?
Wysokość świadczenia kompensacyjnego dla pacjenta, który w publicznym szpitalu doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju albo uległ zakażeniu wynosi od 2.000 do 200 000 złotych. Natomiast w przypadku śmierci pacjenta – osoba bliska dla zmarłego pacjenta, która wystąpiła z wnioskiem, może otrzymać od 20.000 złotych do 100 000 złotych.
Świadczenie kompensacyjne jest wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Jeżeli otrzymasz świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, to nie musisz od tego świadczenia odprowadzać podatku dochodowego.
Czy po otrzymaniu świadczenia kompensacyjnego mogę wnieść pozew do Sądu, aby uzyskać odszkodowanie ?
Nie. Przyjęcie świadczenia kompensacyjnego uniemożliwia uzyskanie jakiegokolwiek dalszego odszkodowania związanego ze zdarzeniem medycznym.
Czy Rzecznik samodzielnie rozpatruje wnioski?
Rzecznik Praw Pacjenta nie rozpatruje spraw samodzielnie. W trakcie postępowania wniosek oraz zgromadzona dokumentacja medyczna zostaną przeanalizowane pod kątem medycznym przez Zespół do Spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych w skład którego wchodzą biegli lekarze, pielęgniarki oraz inni specjaliści z wykształceniem medycznym.
Krótkie podsumowanie
Konsekwencją utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych jest to, że z dniem 1 lipca 2024 r. zostaną całkowicie zlikwidowane Wojewódzkie Komisje do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Obecnie już nie można składać wniosków do Wojewódzkich Komisje do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych o ustalenie zdarzenia medycznego.
Wszystkim poszkodowanym pacjentom proponuję jednak przed podjęciem decyzji o tym, czy dochodzić odszkodowania za błąd medyczny w Sądzie, czy składać wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta o wypłatę świadczenia kompensacyjnego skonsultować się z adwokatem.
Czas pokaże, czy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych będzie służyć poszkodowanym pacjentom, czy za kilka lat podzieli los zlikwidowanych Wojewódzkich Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Pacjencie pamiętaj, nie zawsze najtańsza opcja jest najkorzystniejszym wyborem. Jak już pewne decyzje się wydarzą, to nawet najlepszy prawnik może nie być w stanie odwrócić toku zdarzeń.