Medycyna – zmiany w dostępności znieczuleń podczas porodów
Od lipca 2024 roku, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki medyczne, które zwiększyły odsetek zastosowań znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych podczas porodów naturalnych, mogą liczyć na dodatkowe premie finansowe. Ta zmiana ma na celu poprawę komfortu rodzących kobiet i jakości opieki medycznej.
Prawo – w kancelarii zauważyłam wzrost spraw związanych z błędami medycznymi w porównaniu z 2023 rokiem. Procesy jednak trwają coraz dłuższej. Niestety brakuje biegłych lekarzy do wydawania opinii w sprawach medycznych, ale i tak opłaca się pozywać szpitale. Przypominam, że szpital w przypadku wygranego procesu za każdy dzień procesu płaci odsetki. Wygrane procesy medyczne generują po prostu duże pieniądze. Po wygranej szybko się zapomina, ile czasu trwał proces.
Medycyna – nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej
W mijającym roku Naczelna Rada Lekarska zakończyła prace nad nowelizacją Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL). Nowy dokument jest bardziej dostosowany do współczesnych realiów oraz wyzwań w medycynie. Ważna zmiana dla pacjenta i lekarza, to uregulowanie w kodeksie zasad korzystania przez lekarzy ze sztucznej inteligencji (AI) w procesie diagnostycznym.
Prawo – korzystanie przez lekarzy ze sztucznej inteligencji nie zwolni ich z odpowiedzialności, gdyby sztuczna inteligencja się pomyliła. Ostateczną decyzję diagnostyczną i terapeutyczną zawsze podejmuje lekarz, a nie sztuczna inteligencja, co wprost wynika z przepisów. Za błąd medyczny dalej opowiada lekarz/szpital.
Medycyna – jak wybierasz się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, to w Internecie możesz sprawdzić w którym szpitalu będziesz czekać najkrócej na zbadanie przez lekarza. Wszystko zweryfikujesz na stronie pacjent.gov.pl
Prawo – niestety pacjenci na SOR w dalszym ciągu są ofiarami błędów lekarzy i moimi Klientami. Wprowadzenie systemu, który zapewnia pacjentom możliwość sprawdzenia w którym szpitalu będzie najszybciej zbadany przez lekarza w praktyce nie zmniejszyło kolejek w szpitalach.
Stomatologia – wprowadzenie nowych świadczeń w ramach NFZ. Jeśli w 2025 r. będziesz rodzicem dziecka w 3 roku życia, to możesz skorzystać z 2 wizyt adaptacyjnych i profilaktycznych na NFZ, obejmujących ocenę zgryzu i wdrożenie profilaktyki ortodontycznej. Warto skorzystać.