Jakie najczęściej błędy popełniają pacjenci w sprawach medycznych ?

W sprawach sądowych dotyczących błędów medycznych pacjenci mogą popełniać różne błędy, które mogą wpłynąć na wynik postępowania. Oto kilka najczęstszych:

Brak dystansu i zbyt emocjonalne podejście do swojej sprawy

Podczas rozprawy sądowej istotne jest przedstawienie faktów w sposób spokojny i rzeczowy. Zbytnia emocjonalność w Sądzie może zaszkodzić sprawie. Dobry prawnik nie tylko będzie prowadzić Twoją sprawę w Sądzie, ale jak będzie taka potrzeba, to udzieli Ci również wsparcia emocjonalnego na każdym etapie sprawy. Pamiętaj, że sprawy sądowe trwają kilka lat, więc wybór odpowiedniego prawnika może być Twoim kluczem do sukcesu i vice versa, jak wybierzesz kiepskiego prawnika, to będzie to Twój klucz do porażki.

Brak dokumentacji medycznej

Jednym z kluczowych dowodów w sprawach o błąd medyczny jest dokumentacja medyczna. Jeśli pacjent nie zbiera wszystkich dokumentów ze swojego leczenia lub nie ma pełnego wglądu w swoją dokumentację medyczną, może to znacznie utrudnić udowodnienie roszczeń przed Sądem.

Opóźnienie w zgłoszeniu roszczenia:

Roszczenia pacjentów, które wynikają z błędów medycznych ulegają przedawnieniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jakim terminie trzeba złożyć pozew, aby sprawa się nie przedawniła.

Brak konsultacji z prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach dotyczących błędów medycznych  

To jest najczęstszy błąd. Pacjenci, którzy czerpią swoją wiedzę o błędach medycznych i prawie z Internetu raczej mają nikłe szanse na wygranie procesu sądowego. Będą popełnić błędy proceduralne, nie będą wiedzieć, jakie dowody są kluczowe w sprawie, nie będą umieli prawidło napisać pism procesowych. To może poważnie wpłynąć na wynik procesu.

Zdarza się, że pacjenci dopiero, jak przegrają swoją sprawę w Sądzie, to proszą adwokata od błędów medycznych, aby napisał apelację (odwołanie od niekorzystnego dla nich wyroku). Wtedy już jest trochę późno i nie zawsze możliwe jest uratowanie sprawy.

Brak dokumentowania skutków błędu medycznego

Pacjenci często nie dokumentują dokładnie, jak błąd medyczny wpłynął na ich stan zdrowia i życie codzienne. Tego typu informacje są kluczowe, aby udowodnić, że pacjent doznał szkody w wyniku błędu medycznego.

Niedocenienie roli ubezpieczycieli

Pacjenci, którzy nie rozumieją procedur ubezpieczeniowych mogą nie wiedzieć, jak prawidłowo zgłosić roszczenie i walczyć o odszkodowanie.

Zrozumienie tych potencjalnych błędów i skorzystanie z profesjonalnej pomocy adwokata od błędów medycznych może znacznie zwiększyć szanse pacjenta na wygranie sprawy o błąd medyczny w Sądzie.

Adwokat Anna Koniuszko
Adwokat Anna Koniuszko

Mecenas Anna Koniuszko specjalizuje się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego. Z powodzeniem od wielu lat pozywa szpitale i lekarzy w imieniu osób poszkodowanych przez błąd lekarza. Reprezentuje również pacjentów przed Wojewódzkimi Komisjami do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Adwokat Anna Koniuszko szczególnym uznaniem cieszy się wśród rodziców dzieci, które stały się ofiarami błędów lekarzy/położnych w czasie porodu. Dzięki jej zaangażowaniu w prowadzone sprawy wiele rodzin uzyskało dla swoich dzieci wysokie zadośćuczynienie, odszykowanie oraz rentę.

Najnowsze wpisy