Adwokat Anna Koniuszko odpowiada na 3 pytanie, które najczęściej słyszała od swoich klientów w październiku

1. Panie Mecenas, ile trzeba zapłacić za pozew ?

Ogólna zasada jest taka, że opłata od pozwu wynosi „5% wartość przedmiotu sporu”. Przykładowo, jeżeli pozywam szpital o zapłatę 300.000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę z powodu błędu medycznego, to opłata od pozwu wynosi 15.000 zł. Jest to dość dużo pieniędzy i mało kogo stać na to, aby taką kwotę jednorazowo zapłacić do Sądu. W takim przypadku Klient wypełnia „ Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania”, a ja składam do Sądu składam wniosek o zwolnienie z kosztów. Następnie, Sąd na podstawie analizy oświadczenia podejmuje decyzję, czy zwolnić daną osobę z kosztów sądowych.

W sprawach związanych z błędami medycznymi rzadko się zdarza, aby pacjent pokrywał koszty procesu.  To są sprawy o duże pieniądze, więc są wysokie koszty sądowe. Gdyby nie instytucja zwolnienia z kosztów sądowych, to mało kogo byłoby stać, aby pozywać szpital. Pacjenci z reguły są zwalniani z kosztów sądowych.

2. Czy pamięta Pani szczególnie jakąś sprawę sądową?

Bardzo dobrze pamiętam wszystkie sprawy związane z nieprawidłowo prowadzonym porodem, kiedy dziecko urodziło się niedotlenione, w ciężkiej zamartwicy. Sprawy związane z błędami okołoporodowymi trwają wiele lat, więc na bieżąco widzę, jak dziecko rośnie, jak się rozwija, jak przebiega jego rehabilitacja. Często po zakończonym procesie pozostaję w kontakcie z rodziną, czy to przy okazji urodzin dziecka, czy Świąt zawsze znajdzie się okazja, aby chwilę porozmawiać.

3. Czy Pani usługi są drogie?

Pytanie o koszty prowadzenia sprawy i wynagrodzenie adwokata, to jest zawsze jedno z podstawowych pytań, co jest normalne, jak przy każdej usłudze.  Czy moje usług są drogie? Na pewno usługi adwokackie nie należą do najtańszych, co nie powinno budzić zdziwienia, ponieważ aby zostać adwokatem należy skończyć 5-letnie studia prawnicze, a potem 3-letnią aplikację adwokacką i w  między czasie zaliczyć wiele trudnych egzaminów. Ja dodatkowo skończyłam studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Moim zdaniem, To pytanie powinno zostać inaczej zadane – zamiast skupiać się na tym, że usługi adwokacie są drogie, to odpowiedz sobie na pytanie, ile stracisz pieniędzy, jak nie skorzystasz z mojej pomocy…

Adwokat Anna Koniuszko
Adwokat Anna Koniuszko

Mecenas Anna Koniuszko specjalizuje się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego. Z powodzeniem od wielu lat pozywa szpitale i lekarzy w imieniu osób poszkodowanych przez błąd lekarza. Reprezentuje również pacjentów przed Wojewódzkimi Komisjami do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Adwokat Anna Koniuszko szczególnym uznaniem cieszy się wśród rodziców dzieci, które stały się ofiarami błędów lekarzy/położnych w czasie porodu. Dzięki jej zaangażowaniu w prowadzone sprawy wiele rodzin uzyskało dla swoich dzieci wysokie zadośćuczynienie, odszykowanie oraz rentę.

Najnowsze wpisy